© 2023 Edebiyat Bölümü - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok Güzel Sözler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ünlü Sözleri
  4. »
  5. Stephen Hawking Sözleri

Stephen Hawking Sözleri

Edebiyat Bölümü Edebiyat Bölümü - - 7 dk okuma süresi
2530 0
Stephen-Hawking-Sözleri

Stephen Hawking Kimdir?
Stephen Hawking Hakkında Bilmedikleriniz?

Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında Oxford, Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiştir. Hawking İngiliz evrenbilimci, fizikçi astronom ve yazardır. Matematik alanına ilgisi olmasına rağmen okuduğu okulda matematik bölümü olmaması sebebiyle Fizik alanına yönelmiştir. Prof. Dr. Stephen Hawking 21 yaşında iken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Hastalığı zamanlar yüzde 80 oranında öldürerek sinir sistemini felç eden ve beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan hastalık Prof. Dr. Stephen Hawking’i tekerlekli sandalyeye mahkum etti. Prof. Dr. Stephen Hawking’in en güzel sözlerini sayfamızda derledik. Beğendiğiniz veya ilginizi çeken güzel sözleri sosyal medya hesaplarınız dan paylaşabilirsiniz.

Stephen Hawking Sözleri

Hiçbir fikrim yok. I.Q. seviyesiyle övünen insanlar zavallıdır.

Kadınlar tam bir muamma.

Dünyanın kusurlu oluşu üzerine: Kusurluluk olmasaydı, ben ve siz varolamazdınız.

Yapamayacağınız şeyler için boş yere üzülmeyin… Yapabileceğinizi yapmaktan zevk almak için uğraşın.

Okul Hayatı

Okulda ortalamayı geçemeyen bir öğrenciydim. Çok zeki öğrencilerin olduğu bir sınıftı. Ödevlerim düzensizdi ve öğretmenlerim el yazımdan şikayetçilerdi. Ama sınıf arkadaşlarım herhalde benden daha iyi şeyler çıkacağını ön görerek, bana ‘Einstein’ lakabını takmışlardı. 12 yaşımdayken, bir arkadaşım başka bir arkadaşımla ‘benim hiçbir yere gelemeyeceğim’ üzerine bir çanta dolusu şekerine iddiaya girmişlerdi. İddianın sonucunu bilmiyorum.. Neye göre karar vereceğiz ki?

Ticari Başarı Hakkında

Kitaplarımın, havalimanlarındaki kitapçılarda satılmasını istiyorum.

Bilimsel Bir Buluşta Aydınlanma Anı Hakkında

Seksle kıyaslayamam ama sanırım bunun orgazmı daha uzun sürüyor.

1967 yılına dönmek isterdim.. Ayrıca ilk çocuğum Robert’ın doğduğu yıla. Üç çocuğum da bana büyük mutluluk verdiler.

Motor Nöron Hastalığı Tanısı Hakkında:

21 yaşına geldiğimde beklentilerim sıfıra inmişti. Ondan sonra olan her şey bonus oldu.

Birisi bir daha size hata yapmanızdan şikayetçi olursa, ona bunun iyi bir şey olabileceğini söyleyin. ‘Ne sen, ne ben hatasız bir şekilde varoluruz.’ deyin.

Ölüm Hakkında

Son 49 yıldır erken bir ölüm olasılığı ile birlikte yaşadım. Ölümden korkmuyorum ama ölmek için acele de etmiyorum. Daha yapmak istediğim çok şey var.

Din ve bilim arasında önemli bir fark vardır. Din, otoriyete kuruluyken; bilim, gözlem ve mantığa dayanır. Bilim galip çıkacaktır, çünkü işe yarar.

Her şeyin önceden belirlenmiş olduğunu, yapacak bir şeyin olmadığını iddia eden insanların bile, karşıdan karşıya geçerken sağına ve sollarına baktıklarını farkettim.

Evrenin Neden Varolduğu Sorusuna İlişkin

Eğer bunun cevabını bulursak, bu insan mantığının da nihai zaferi olur ki bununla birlikte Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz.

Kara Delik Hakkında

Einstein, ‘Tanrı zar atmaz’ derken hatalıydı. Kara deliklerin varlığı, Tanrı’nın yalnızca zar atmakla kalmadığını, bu zarları göremeyeceğimiz yerlere atarak bizi şaşırttığını da gösteriyor

Eğer Uzaylılar Bizi Ziyaret Ederse Sonuç

Kolomb Amerika’ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.

Bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. İki, çalışmayı asla bırakmayın. Çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. Üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın.

İnsanlarla Uzaylıların Temas Etme Olasılığı Hakkında

Bunun bir felaket olacağı düşüncesindeyim. Muhtemelen dünya dışı varlıklar bizden çok ileride olacaklardır. Gezegenimizde, gelişmiş ırkların daha az gelişmiş olanlarla buluşmalarının tarihi çok iç açıcı değil. Üstelik bunlar aynı türdüler. Bence dikkat çekmememiz gerek.

Engelli bir bireyseniz, büyük ihtimalle bu sizin suçunuz değildir fakat insanlardan acıma beklemenin ya da dünyayı suçlamanın bir yararı da yoktur. Olumlu bir tavır takınmalı ve içinde bulunduğunuz durumu en iyiye döndürmeyi bilmelisin. Fiziksel bir engeliniz varsa, bunu psikolojik bir engele dönüştürmeyin. Bana göre, fiziksel engelli biri, kendisine fazla engel teşkil etmeyecek fiziksel aktivitelere yönelmeli. Sanırım, Paralimpik Olimpiyat Oyunları pek ilgimi çekmiyor. Bana söylemesi kolay, çünkü atletizm oldum olası ilgimi çekmemiştir. Diğer yandan bilim, engelli insanlar için çalışabilecekleri uygun bir alan. Çünkü olayın çoğu zihinde bitiyor. Elbette, deneysel çalışmalar biraz problem çıkartabilir ama, teorik düşünmek de oldukça ideal. Benim engellerim, çalışma alanım olan teorik fizikte bana büyük bir sorun teşkil etmiyor. Aslına bakarsanız bana faydaları da dokundu. Derslerden ve yönetimsel işlerden muafım. Engellilik hayatım boyunca karımdan, çocuklarımdan, iş arkadaşlarımdan, öğrencilerimden aldığım yardımı es geçemem. İnsanların size yardım etmeye hazır olduklarını anladım. Yeter ki, yardımlarının işe yarayacağına dair bir şeyler gösterin onlara. Elinizden gelenin en iyisi yapın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir