© 2023 Edebiyat Bölümü - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok Güzel Sözler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ünlü Sözleri
  4. »
  5. Vehbi Koç Sözleri

Vehbi Koç Sözleri

BilgiN BilgiN - - 5 dk okuma süresi
2473 0
Vehbi-Koç-Başarı-Sözleri-ve-İlham-Veren-Mesajları

Ahmet Vehbi KOÇ, Türk sanayici ve iş adamıdır. 20 Temmuz 1901 yılında Ankara’da doğmuş ve 25 Şubat 1996 yılında Antalya’da 94 yaşında hayatını kaybetmiştir. Vehbi Koç hayatta başarılı olmanın en önemli sırrı başkalarının tecrübesinden yararlanmak olduğuna ileri sürerdi. Başarıda önemli adımlar atan Vehbi Koç’ un Başarıya Giden Yolda Söylediği muhteşem sözleri sayfamız da derledik.

Vehbi Koç Sözleri ve Hayata Yön Veren Mesajları

Başarı başkalarının geçirdiği tecrübelerden yararlanmaktır.

Geçmiş günün olayları ile uğraşacağına geleceği düşün.

Bir bölge halkı gereğince eğitilmeden o bölgede kalkınmadan bahsedilemez.

Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,
İşin varsa bir sıfır daha koymalısın, 
İş seninse üç sıfır daha koymalısın, 
İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha, 
Araban varsa bir sıfır, 
Yazlığın varsa bir sıfır daha, 
Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi… 
Ancak, Sağlığın varsa bir koyarsın başına, 
o zaman bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır. 
Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere…

İyi eleman seç, iyi para ver. Çünkü kötü eleman sana pahalıya mal olur.

Memlekete hizmet, bir insanlık ve vatan borcudur.

Yatırım yapacaksan arsa al. Arsa altındır. Üstüne bina yaparsan gümüş olur. İçine de kiracı sokarsan teneke olur.

Gençliğin yetişmesine hizmet bir insanlık ve vatan borcudur.

Daima doğru olanı yapmaya gayret gösterdim. Aileme, memleketime ve yaşadığım çağa hizmet ettiğim inancıyla büyük bir huzur duyuyorum.

Hayat üniversitesi diploma vermeyen bir üniversitedir. Her gün ders alınacak o kadar çok gelişmeler oluyor ki! Bunlardan hepimiz istifade etmeliyiz.

Din insanlar için büyük bir manevi güçtür. Dinsiz ulus olmaz. Ben dindar bir insanım. Ama din ile dünya işlerini birbirine karıştırmamak gereğine kesinlikle inanmışımdır.

Sağlık her şeyin başıdır, o varsa her şey olabilir, yoksa hiçbir şey olmaz.

Çocuklarına:) bir gün beni kaçırmaya kalkarlarsa, bir kuruş fidye vermeyin!

İşler kötüye gittiği zaman moral bozuluyor. O zaman birdenbire herşeyi kapkara görüp, kötü düşüncelere saplanmamak gerekir. Doğru iseniz, azimli iseniz, her çareye başvurmanız ve hakkınızı aramanız gerekir, iş düzelir.

Başarılı olmak için sevdiğiniz mesleği seçin. Başarıda meslek sevgisinin çok büyük rolü vardır.

Vehbi Koç Hayata Yön Veren Sözleri

Bugün Türk sanayinin dış pazarlarda karşılaştığı rekabet, iç pazardaki rekabetten çok daha zorludur. Dışa açılabilmek için; kalite, uygun fiyat ve devamlılık esastır. Hedeflerinizi seçerken gerçekçi olun. Önemli kararları tek başınıza vermeyin. İş arkadaşlarınıza danışın, tartışın ve karara beraberce ulaşın. Kendinize güvenin, yabancıların bizden daha akıllı olduklarını sanmayın. Onların gücü, metodlu çalışmaktan doğmaktadır. Siz de metodlu çalışmaya özen gösterin.

Eğitim sisteminin geliştirilmesi ve gerekli yatırımların yapılması devletin işidir. Zaten herhangi bir bölgenin kalkınmasından sadece özel teşebusun rolünden bahsedilemez. Ancak devletçe gerekli temel yatırımlar yapıldıktan sonra ve bunlara ilave olarak, özel teşebbüs müspet ve yapıcı bir rol oynayabilir.

Benim anayasam şudur: devletim ve ülkem var oldukça ben de varım. Demokrasi varsa hepimiz varız. Memleketimizin ekonomisini kuvvetlendirmek için elimizden gelen bütün gayreti göstermeliyiz. Ekonomimiz güçlendikçe demokrasi daha iyi yerleşir, dünyadaki itibarımız artar.

Dindarlığım işlerimin ilerlemesine engel olmadı, bana büyük bir güç sağladı. Bazı işlerimde günlerce, aylarca, hatta yıllarca çalıştıktan sonra başarılı olamadım. Aklımın erdiği kadar uğraştım, başarılı olamadım. ‘Allah böyle istedi’ dedim ve rahat ettim.

Ben varlıklı ve tanınmış bir çok kişinin itibar ve servetlerini kaybettiklerine tanık oldum. Lüks merakı, bol paralar harcanan şatafatlı yurtdışı gezileri, gereksiz borçlanmalar bu çöküşlerin başlıca sebepleriydi. Bu inançladır ki, gençlere çeşmenin suyunun her zaman gür akmayacağını hesaba katarak tedbirli olmalarını hatırlatmayı görev saymışımdır. Bana çok tutumlu hatta cimri diyenlere güler geçerim.

Şahsi düşüncelere, kaprislere kapılarak beceriksiz, kabiliyetsiz adamları iş başına getirmeyiniz. Bütün şirketler kabiliyetli insanların omuzlarında yükselmektedir. Bugün çalıştığımız ford, siemens, general electric gibi müesseseler en büyük misaldir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir