© 2023 Edebiyat Bölümü - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok Güzel Sözler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Mevlana Sözleri
  4. »
  5. Mevlana Sevgi Sözleri

Mevlana Sevgi Sözleri

Edebiyat Bölümü Edebiyat Bölümü - - 9 dk okuma süresi
8936 0
Mevlana-Sevgi-Sözleri

Mevlana Sevgi Sözleri, Sevgi bir kimseye karşı gösterilen yakın ilgi, bağlanmak ve sevme duygusudur. Sevmek çok zor bir duygudur. İçinizde olan potansiyel mutluluğu ortaya çıkarır. Tabi bu kavram herkese öre değişiklik gösterebilir.  Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin Sevgi üzerine söylediği en güzel sözleri sayfamızda derledik. 

Mevlana Sevgi Sözleri, Resimli ve Anlamlı Mesajları

Sevgi şifadır. Sevgi güçtür. Sevgi; değişimin mührüdür.

Aşk, saygıya sığmaz, ölçüye gelmez sevgidir.

Gönül sevgiyi bulmuşsa kuru dal bile çiçek açar.

Altın ne oluyor, can ne oluyor, inci, mercan da nedir bir sevgiye harcanmadıktan, bir sevgiliye feda edilmedikten sonra.

Anladım ki gönül çuvalında ki kelimeler sana yetmez, Oysa gönlüm güzel olmazsa bahçemde gül dahi bitmez. Ey sevgili, senin Aşkın daim olsun, Benim yaram olsa da fark etmez…

Aşık adam için başköşe, sevgilisinin kucağıdır.

Aşık sevgilisinden başkasını seyre dalarsa aşk değildir bu boş bir sevdadır.

Aşk bir uçurumdan düşmek gibidir, bunun için sevgiliye “yar” denilir.

Aşk ebedi olan sevgiden gayrı her şeyi yakmaktır.

Aşk sevgilisinden başkasını seyre dalarsa aşk değildir, boş bir sevdadır.

Aşk, bir uçurumdan düşmek gibidir, bunun için sevgiliye ” yar ” denir.

Benliği hor ve hakir kılıp insanı yükselten, aşk ve sevgidir. Onsuz bütün beden tamahtan ibarettir. Tamah ise alçaltandır. Sevgi ve şefkat insanın, öfke ve şefkat hayvanın hasletleridir. Sevgide güneş gibi; kusurları örtmekte gece gibi ol.

Bir gönülde aşk ve sevgi ateşi yoksa o kişi karanlıklarda, Allah nurundan habersizdir.

Bir insan bilmiyorsa ne istediğini hem seni ziyan eder hem de kendini. Dibini görmediğin suya dalmadığın gibi emin olmadığın sevgiye teslim etme kendini.

Ey gönül! Gülü seviyorsan dikenini de seveceksin, deryayı seviyorsan dalgalarını da seveceksin, vuslatı seviyorsan firakını da seveceksin, sevgiliyi seviyorsan nazını da seveceksin, hayatı seviyorsan ölümü de seveceksin.

Ey gönül! Ne tuhaf değil mi? Bir ömür, şah damarından daha yakın bir Sevgiliyi aramakla geçiyor.

Mevlana’dan Gönül Şenliği Veren Sevgi Sözleri

Ey sevgili, ilacım da sensin, çarem de sensin. Yüz parça olmuş gönlümün nuru da sensin. Çaresiz gönlüm de, senden başka ne varsa hepsi yok oldu. Beni kimsesiz bırakma! Gel!

Ey sevgili. Biz seninle bir salkımın iki aşık üzümüyken, başka şişelerde şarap olmuşuz, başka hayallerde harap olmuşuz.

Ey sevgili. Düşüncelerim, ipliği kopan tesbih taneleri gibi dağılıveriyor sensiz. Şimdi gözyaşlarımdan inci yapmak isterdim sana.

Ey sevgili. Sen benim içten içe kanayan en derin yaramsın. Ne kadar özlendiğini bir bilsen, yokluğundan utanırsın.

Ey sevgili! Güneşte benden uzakta ayda! Ama hiçbir sabahım güneşsiz, hiçbir gecem aysız geçmiyor Tıpkı yüreğim senden vazgeçemediği gibi! Tesbih gibi çektim seni; Gelir, gelir, gelir diye.

Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç!

Hani ey aşık hani özlem çekiyorsun ya Sevgiliye! Bil ki Sevgilidendir özlemin özü. Odur asıl sana özlem duyan. Çünkü o tutuşturmayınca alevi, kimsede olmaz ateş ve aşk ateşi, önce sevilene ondan sevene düşer.”

Hiçbir şey için benimdir deme, sadece de ki; yanımdadır. Çünkü ne altın, ne toprak, ne sevgili, ne hayat, ne ölüm, ne huzur, ne de keder daima seninle kalır!.

Kim, ne olursa olsun, sevgili bizim olsun tek, canı, canımız olsun.

Sevgide fedakârlık yolunu bulamayanları asla gönül kapınızdan içeri sokmayın.

Şu tertemiz tarlaya sevgiden başka bir tohum ekmeyiz biz.

Uğruna fedakârlık yapmadığın sevgiyi, yüreğinde taşıyıp da kendine yük etme.

İnsanları tanımak için tüm gücünüzü verin, ama tüm sevginizi vermeyin. Çünkü onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız!

Mevlana Sevgiye Işık Tutan Sözleri

Kalbin bir gün seni sevgiliye götürecek. Ruhun bir gün seni sevgiliye taşıyacak. Sakın acında kaybolma. Bil ki çektiğin acı bir gün dermanın olacak.

Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.

Nice bilginler vardır ki gerçek bilgiden, hakiki irfandan nasipsizdirler. Bu ilim sahipleri, bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Ömründen nasibin, kendini Sevgiliden mesut bulduğun andan ibarettir. Ömründen nasibin, kendini Sevgiliden mesut bulduğun andan ibarettir.

Sen böyle güzelken bana söz düşmez. Bakma böyle yazılar yazdığıma, ben aslında Oku! Emrine amade seni okuyorum sevgili.

Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

Sevgini vermesini öğren. Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer varmış. Sevgisiz insandan dünya, unutma ki korkarmış.

Yaşadığın dünyaya bak; yüce tanrı, hangi eserini sevginin kucağında büyütmemiş? Neden okşamak ve kucaklamakla gidilecek yere, tekme ve tokatla erişmeyi tercih edesin?

Acıya sabredersin, adı metanet olur, insanlara” sabredersin adı hoşgörü olur, dileğe” sabredersin adı dua olur, duygulara” sabredersin adı gözyaşı olur, özleme” sabredersin adı hasret olur, sevgiye” sabredersin adı aşk olur.

Uzun Sevgi Sözleri Hazreti Mevlana

Bakın! Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Bunun en doğru tedavi yolu ise SEVGİYİ aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız seversiniz. Sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalışırsanız her şeye ulaşırsınız.

Gönül aynası dünya sevgisi tozundan, nefsani arzulardan temizlenir, pak ve saf bir hale getirilirse, orada su ve toprak nakışlardan başka şeyler görürsün. Gönül aynasında hem resmi, nakşı görürsün; hem de resmi ve nakşı yapanı; hem devlet, saadet yaygısı seyr edersin; hem de onu yayanı ve döşeyeni.

Mutlu olmanın sırrını Peygamber Efendimiz’den (s.a.v) öğren de, Allah sana ne verirse ona razı ol. Başına gelen derde, belaya razı olur da ses çıkarmazsan, o anda hemen sana cennet kapısı açılır. Sevgiliden gelen cefâya karşı sakın suratını asma, onu neşe ile karşıla, merhaba, hoş geldin de.

Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme. Sen dağları seyret! Yenik düşüyorsan özlemlerine aldırma, kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset. Işıklar sönmüşse ve karanlıksa ona da aldırma, ay ışığını seyret. Sabret! Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun! Sabret ki her şey gönlünce olsun.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir