© 2023 Edebiyat Bölümü - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok Güzel Sözler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güzel Sözler
  4. »
  5. Mevlana Zorlukla İlgili Sözleri

Mevlana Zorlukla İlgili Sözleri

Edebiyat Bölümü Edebiyat Bölümü - - 3 dk okuma süresi
16195 0
Mevlana-Zorlukla-İlgili-Sözleri

Mevlana’nın Zorluk ile ilgili sözleri sözleri sayfamızda derledik. Hepimiz mutlaka zor durumlarla karşılaştığımız olur bu durumlarda sabırlı olmak ve Mevlana’nın zorluk ile ilgili sözlerini okumanızda fayda olacaktır. Beğendiğiniz Zorluk ile ilgili sözleri ister sosyal medya hesaplarınız dan paylaşabilir isterseniz de sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Sayfamıza Mevlana’nın  Zorluk ile ilgili sözlerini ekleyerek iz bırakabilirsiniz. Zorlukların kolaylaşması dileğimizle Keyifli okumalar…

Mevlana’nın Zorluk İle İlgili Sözleri

İnsanları tanımak, denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur.

Sen bir horluk, ufak bir zorluk görür görmez aşktan kaçıyorsun. Sen sadece aşkın adını biliyorsun, aşkı yaşamıyorsun.

Zor diyorsun. Zor olacak ki imtihan olsun.

Can, aşktan binlerce edep öğrenmede, öylesine edepler ki mekteplerde okunup öğrenilmesine imkân yok.

Irmak suyunu tümden içmenin imkânı yok ama susuzluğu giderecek kadar içmemenin de imkânı yok.

Yorulacaksan, zorlanacaksan, şikayetçi olacaksan, keşkelere sığınacaksan, söze ama diye başlayacaksan; girme aşk yoluna…

Her şeye doğru demek ahmaklıktır, ama her şeyin yanlış olduğunu söyleyen de zorbadır.

Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa güle dokunmanıza çok az kalmış demektir.

Zor zamanlar güzel kapılar açacaktır.

Sen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamazsan, hoşuna gitmeyen şeyde sabırda çok hayır var. Şunu da bil ki nusret sabırla birlikte gelir, kurtuluş da sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asIa galebe çalamayacaktır.

Sen, şüphesiz bir iman’la, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabiliyorsan çalış; şayet buna muktedir olamazsan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabretmekte hayır vardır. Şunu da bil ki, Cenab-ı Hakkın yardımı sabırla birlikte gelir, kurtuluş da sıkıntıyla gelir. Zorlukta kolaylık vardır, bir zorluk, iki kolaylığa asla üstünlük çalamayacaktır.

Üzülme, istediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı için; ya da gerçekten olmaması gerektiği için olmuyordur. Sen darda olduğun vakitlerde, sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın, en güzel çareleri düşünürsün uygularsın. Fakat yine bir şeyler olmuyorsa, kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir. Direnmekle, kendi iç huzurunu bozarsın. Sabırla uygula sana verilmiş olanları, o anki imkanlarınla.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir