© 2023 Edebiyat Bölümü - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok Güzel Sözler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Atatürk Sözleri
  4. »
  5. 19 Mayıs Atatürk Sözleri

19 Mayıs Atatürk Sözleri

Edebiyat Bölümü Edebiyat Bölümü - - 2 dk okuma süresi
2619 0
19-Mayıs-Atatürk-Sözleri

19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yıl ülkemizde coşku ile kutlanmaktadır. Sayfamızda Atatürk’ün 19 Mayıs ile ilgili sözlerini derledik.

19 Mayıs 1919’da Ne Oldu?

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde her sene 19 Mayıs tarihinde coşku ile kutlanan milli bayramımızdır. Mustafa Kemal Atatürk bu tarihte Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün itilaf devletlerinin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilmiştir. Mustafa Kemal bu tarihi Türk Gençliğine armağan etmiştir. Gençlik ve Spor Bayramı olarak 20 Haziran 1938 tarihli kanunla kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.

19 Mayıs Atatürk Sözleri ve Mesajları

Ben, sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim. Mustafa Kemal Atatürk

Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.

Milletimiz çok büyüktür. Hiç korkmayalım. O, esaret ve aşağılığı kabul etmez. 

Bir milletin başarısı, mutlaka bütün milli güçlerin bir istikamette oluşması ile mümkündür. Bu nedenle bilelim ki, elde ettiğimiz başarı, milletin güç birliği etmesinden, ortak hareket etmesinden ileri gelmiştir.

Bağımsızlığı için ölümü göze alan millet, insanlık haysiyet ve şerefinin icabı olan bütün fedakârlığı yapmakla teselli bulur. İstiklal mücadelesinde hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Atatürk-ve-19-Mayıs

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir